מרכז תעסוקה מזרח ירושלים

מרכז תעסוקה מזרח ירושלים

 
אוכלוסיות יעד
0
 
שלב פיתוח
 
 
שותפים
0
 
מוקדים בארץ
0

על התכנית

בשכונות בית חנינא ובשועפאט שבמזרח ירושלים מתגוררים כ-65,000 אלף תושבים, המהווים כ-23% מסך תושבי מזרח העיר (288,000 תושבים). רוב (60%) ממשפחות מזרח העיר וכ-74% מהילדים נחשבים עניים, זאת לעומת 23% ו-45% בהתאמה במערב העיר. רק  41%  מתושבי מזרח ירושלים בגילאי העבודה משולבים בשוק התעסוקה,  לעומת 46% בכלל החברה הערבית בארץ ולעומת כ-56.4% בקרב האוכלוסייה היהודית בירושלים. בקרב הנשים הנתונים נמוכים עוד יותר ואילו רק כ-16% מקרב מהנשים במזרח ירושלים  מועסקות.
האתגרים המקשים על כלל החברה הערבית להשתלב בתעסוקה מהווים חסמים גם לתושבי מזרח ירושלים כגון השכלה נמוכה, שפה, משלח יד מסורתי, מספר רב של ילדים המקשה את היציאה לעבודה, אפליה מצד מעסיקים, נורמות תרבותיות מגבילות. לכל אלו מצטרפים חסמים יחודיים כמו: היעדר תשתיות תעסוקתיות, סטאטוס האזרחות, הרגישות פוליטית, גדר הביטחון שמהווה חסם פיזי ומנטלי וכן מערכת השכלה גבוהה שאיננה ישראלית, על כן רבים מהם מתקשים להכיר בתואר אותו למדו. 
מרכז התעסוקה במזרח ירושלים מהווה מודל למרכז הכוון תעסוקתי אישי עפ"י נטיות המשתתף והן לפי צרכי שוק העבודה. הפונים יכולים להשתתף בסדנאות הכנה לעולם העבודה, עברית, אנגלית, "שפת המעסיק", מחשבים, אוריינות טכנולוגית, הכשרות מקצועיות והעצמה אישית. צוות המרכז פועל גם בתיכונים ומספק הכוון תעסוקתי לבני הנוער, הכוון וייעוץ להשכלה גבוהה וסיוע במיצוי זכויות תעסוקתיות. חלק מהפונים מופנים אף להסבה מקצועית נקודתית. הדגש הניתן לכלל הפונים למרכז הוא בבניית מסלולי קידום, הכנה לתהליכי המיון וליווי גם לאחר ההשמה. 
לצד ליווי המשתתפים, פועל המרכז להידוק קשרי האמון עם המעסיקים ומסייע בהתאמת תהליכי הגיוס והמיון לקהל היעד. 
ג'וינט ישראל- תבת יחדיו עם שותפיו: משרד הכלכלה, הרשות לפיתוח כלכלי בחברה הערבית במשרד לקידום שיוויון חברתי, משרד הרווחה, עיריית ירושלים מפתחים את מודל מרכז ההכוון התעסוקתי במזרח ירושלים על מנת להכניס לשוק התעסוקה את תושבי השכונות בגילאי העבודה  מתוך הבנה שפרנסה וקידום בתעסוקה הם המפתח ליציאה ממעגל העוני ולמוביליות חברתית. 
 

חומרים מקצועיים

שותפים

משרד הכלכלה והתעשייה

משרד הכלכלה והתעשייה הוקם בשנת 1949 בשם "משרד התעשייה", המשרד הוא אחד המשרדים הכלכליים ובו מרוכזים כלים לעידוד הצמיחה הכלכלית של ישראל.  לאתר משרד הכלכלה לחצו כאן 

משרד הרווחה והשירותים החברתיים

ייעודו של משרד הרווחה הוא להגן, לשקם ולסייע לכל אדם, משפחה וקהילה הנתונים במצבי משבר זמני או מתמשך מפאת מוגבלות, עוני והדרה, סטייה חברתית, קשיי תפקוד, אבטלה, אפליה או ניצול. לאתר המשרד לחצו כאן 

מוקדים בארץ