לימודי עברית ככלי לשילוב וקידום האוכלוסייה הערבית בשוק העבודה

אוכלוסיות יעד: 

מבוגרים בחברה הערבית שמעוניינים לשפר את העברית שלהם על מנת להגדיל סיכוייהם להשתלב בעבודה.

שלב פיתוח: 
יישום (N)
שותפים: 

משרד העבודה והרווחה, בית הספר לתלמידי חו"ל באוניברסיטה העברית, משרד החקלאות, עיריית ירושלים

מוקדי פעילות: 

קורס ההכשרה יתקיים בירושלים אך יכשיר מורים מכל הארץ בדגש על הדרום (לאוכלוסייה הבדואית) וירושלים (למזרח ירושלים). תוכנית הלימודים תשמש את כל מרכזי התעסוקה של ריאן ואת האגף להכשרות מקצועיות במשרד העבודה.

על התכנית: 

הצורך בתכנית "לימודי עברית ככלי לשילוב וקידום האוכלוסייה הערבית בשוק העבודה" עלה בעקבות קריאה מהשטח, מתכניות התעסוקה. בעקבות זאת, נערך מיפוי מקיף ממנו עלה כי יש צורך בהבניית תכנית לימוד עברית מותאמת לחברה הערבית, עם דגש תרבותי, גילאי, שיכלול גם מערך מיון והכשרת מורים מוסדר. במצב היום, כל מנחה קבוצה יכול להעביר קורס עברית, אך אין תוכנית סדורה וסטנדרט אחיד.

כמו כן, מחקרים מראים כי קיים קשר חיובי בין שליטה בעברית והשכלה: הבקיאות בעברית מתחזקת ככל שרמת ההשכלה עולה. כמו כן, נמצא מתאם חיובי ברור בין שליטה בעברית ושיעור ההשתתפות בכוח העבודה ובין רמת הבקיאות בעברית וגובה השכר.

במסגרת התכנית יש כוונה לפתח מודל מובנה ואחיד, כולל  פיתוח חומרי לימוד מותאמים תרבות וגיל, הבניית קורס להכשרת מורים, הכשרת מורים בפועל ומדידה, מבחני מיון ,מבחני שיפור ועוד. המודל יהיה מודולארי ומבוסס רמה לכלל האוכלוסייה הערבית  לפי החלוקה הבאה:

- נשים ללא שליטה כלל בשפה העברית

- נשים עם שליטה בינונית בשפה העברית: נשים עם 12 שנות לימוד , צעירות עד גיל 35, חלקן בוגרות הכשרה מקצועית.

- נשים וגברים עם רמת שליטה טובה בעברית בקריאה בלבד: עובדים שצריך לשפר את רמת הכתיבה והקריאה שלהם. יודעים בעיקר דיבור.

- אקדמאיים, חסרי שליטה בעברית תעסוקתית בתחם מקצועי ספציפי הנדרש בשוק העבודה.

מה מיוחד בתכנית הזאת?

יצירת תכנית אחידה ללימודי עברית מותאמים לחברה הערבית, על ידי בניית מודל מודולארי ללימוד השפה העברית, מותאם לצרכי ולמאפייני האוכלוסייה, בהיקף שעות המותאם לרמות השונות ולשונות הרבה בתוך האוכלוסייה.

איך זה עובד: 

מטרת התכנית:

לימוד השפה העברית כשפה שנייה במגזר הערבי, יסייע בעידוד התעסוקה באמצעות הסרת החסמים שמקורם באי ידיעת השפה העברית. יש צורך בלימודי עברית מכוונת תעסוקה, כדי להפחית את חסם השפה ולשלב את האוכלוסייה הערבית בשוק העבודה.

צור קשר: 
מנהלת התכנית: עינת מסטרמן הEinatM@jdc.org