מנטורינג: התנדבות עובדים כמנטורים להשתלבות וקידום תעסוקתי

אוכלוסיות יעד: 

המשתתפים (המנטיס): משתתפי תוכניות תבת, שמטרתן לעזור לאוכלוסיות המגוונות להשתלב או להתקדם בתעסוקה. המשתתפים באים מאוכלוסיות המצויות בתת ייצוג הולם בשוק העבודה ואינם מועסקים בהתאם להשכלה, לכישורים ולפוטנציאל שלהם: חברה ערבית, חברה חרדית, יוצאי אתיופיה, מבוגרים, אנשים עם מוגבלות ועובדים בשכר נמוך.

המנטורים: מתנדבים בדרג ניהול ביניים ומעלה, המשמשים במגוון תפקידים, מצוינים בתחומם המקצועי ומהווים מודל לחיקוי.

שלב פיתוח: 
הטמעה (A)
שותפים: 

ארגונים עסקיים ותוכניות תבת

מוקדי פעילות: 

כל הארץ

על התכנית: 

תכנית המנטורינג שמה לה למטרה לגייס, להכשיר ולהפעיל מערך מנטורים - מתנדבים  בדרג ניהולי ביניים ומעלה, מצויינים בתחומם המקצועי, אשר ילוו משתתפים (מנטיס) בתהליכי השתלבות וקידום תעסוקתי מתוך ניסיון חיים אישי וקריירה מקצועית, בשיתוף עם רפרנטים נבחרים מתכניות תבת. התכנית פועלת להכשיר וללוות מנטורים מתנדבים מקרב ארגונים עסקיים והמגזר הציבורי, תוך פיתוח מתמיד של הידע ושל שיטות העבודה בנושא הפעלת מנטורים מתנדבים בתחום התעסוקה.

המשתתפים (המנטיס) הינם משתתפי תכניות תבת השונות, תכניות שמטרתן לעזור לאוכלוסיות המגוונות להשתלב או להתקדם בתעסוקה. המשתתפים באים מאוכלוסיות המצויות בתת ייצוג הולם בשוק העבודה ואינם מועסקים בהתאם להשכלה, לכישורים ולפוטנציאל שלהם:

 • חברה ערבית
 • חברה חרדית
 • יוצאי אתיופיה
 • מבוגרים
 • אנשים עם מוגבלות
 • עובדים בשכר נמוך

המנטורים ישתתפו בהכשרה מקצועית, אשר מקנה להם את הידע והכלים הנדרשים לניהול תהליך החניכה, כמו מהו תפקיד המנטור? היכרות עם אוכלוסיית היעד, הכנה לפגישה הראשונה עם המנטיז, הבניית הפגישות האישיות  ומיומנויות חניכה ואימון. פרט לכך ינתן להם ליווי מקצועי ע"י רכז מומחה במשך כל תקופת התכנית המשותפת.

ביכולתו של המנטור לתת ליווי הן בפונקציות קריירה – ניווט אפקטיבי בעולם הארגוני, היכרות עם שיקולים ועמדות של מעסיקים, תמיכה וסיוע בתהליכי שינוי וקבלת החלטות, מתן ידע ייחודי ורשתות חברתיות, והן בפונקציות פסיכולוגיות –מודל לחיקוי בשוק העבודה, גישור על חסמים תרבותיים, בהירות לגבי זהות תפקידית ויעילות בתפקוד המקצועי.

ההנחה היא כי בקרב רוב אוכלוסיות תבת info-icon (ערבים, חרדים, מבוגרים, יוצאי אתיופיה, עולים, אנשים עם מגבלה וצעירים חסרי עורף משפחתי) חסרות למשתתפים הזדמנויות למפגש עם קהילות אחרות ומגוונות. דבר זה משפיע על כך שהרשתות החברתיות המקצועיות שלהם מצומצמות מחד, ומאידך בתוך המשפחה והקהילה הקרובה חסרות עדיין דמויות קרובות לחיקוי ולהתייעצות בהקשר של קידום תעסוקתי.

מודל ההפעלה של המנטורינג, אשר פותח בארגון תבת ומופעל על ידו, כולל כמה שלבים, החל מרתימת העסקים למהלך, גיוס ומיון המנטורים והמנטי'ס, דרך הכשרה, תיאום ציפיות, קיום מפגשי חניכה ועד לסיום התהליך. השלבים השונים מתקיימים במקביל עם כל אחת מהאוכלוסיות: המנטורים והמנטי'ס.

מה מיוחד בתכנית הזאת?

מנטורינג הוא כלי חניכה תומך לסיוע בתהליכי קידום והשתלבות תעסוקתי, אשר פותח באופן ייחודי למשתתפי תכניות התעסוקה המגוונות בתבת (חרדים, ערבים, אנשים עם מוגבלות, מבוגרים, עולים וצעירים). זהו שיתוף פעולה בין מנטורים מתנדבים מהמגזר העסקי והציבורי לבין משתתפי התכניות.

סיפור הצלחה: 

מכתבה של משתתפת בתכנית מנטורינג:

"בס"ד

הכל התחיל בשיחת טלפון שקיבלתי ובה הודיעו שזכיתי סוף סוף לקבל מנטורית, והיא תיצור איתי קשר טלפוני לקביעת פגישת הכרות. סיגלית יצרה איתי קשר ומיד בשיחה הראשונה הרשימה אותי מאוד באישיותה, בניסיונה, ברצינות שהיא לוקחת את הענין, והרצון לעזור לי סתם, ללא כל כוונות רווח.

אודה, היו לי הרבה חששות לגבי השוני הרב בינינו: הרקע הדתי - סיגלית מסורתית, ואני חרדית, הרקע התעסוקתי- סיגלית שכירה ואני עצמאית והבדלי הגיל- אני בת 28 , וסיגלית קצת יותר...

ועוד.

מיד כשנפגשנו הרגשתי את החיבור, סיגלית נתנה לי הרבה עידוד, הערכה, הרגשה טובה, חיבור, הבנה והכלה, רצון להיטיב ולקדם. תחילה הצגתי בפני סיגלית את עצמי, משפחתי, את העסק שלי, וכמובן את הדילמות: את חוסר הביטחון, את הקושי בקבלת ההחלטות, את הרגשת הבדידות שלי כעצמאית, ואת הקושי ללכת בגדול, לקחת סיכון ולהתקדם.

סיגלית ישבה איתי ודבר ראשון שמעה אותי. אח"כ שאלה אותי שאלות ממקדות, שבסופן הבנתי שדבר ראשון שכדאי לי לעשות כדי להצליח, זה למפות את כל הלקוחות שלי, לכתוב בדיוק מה המוצרים שאני נותנת להם, ולנסות למצוא דברים דומים, כדי להיות יכולה לתמחר את השירות שאני נותנת ללקוחות השונים, ולהתנהל כראוי. זו היתה נראית לי משימה בלתי הגיונית, אבל עם הכוחות והעידוד שסיגלית נתנה לי ישבתי הרבה שעות, וכתבתי הכל.

רק ההבנה מה בדיוק אני עושה עם לקוח, חיזקה אותי ,ארגנה אותי ונתנה לי כח. בהמשך הצלחתי להגיע מתוך ההבנה הזו, להגדלת רווחים, ע"י הגדלת התמחור ללקוח אחד, והורדת שירותים ללא שינוי בתמחור ללקוח נוסף. מה שהכניס לי במידיית כ- 2,000 ₪ נוספים כל חודש.

בהמשך הצגתי בפני סיגלית את הקשיים הטכניים שלי, עבודה מחוץ לבית- כיוון שלא היה לי מחשב בבית, וקושי במציאת ממלאת מקום(הייתי לפני ליד), ועוד. סיגלית נתנה לי את הדחיפה לקום ולעשות מעשה, ולאחר שיחה עם הרב קיבלתי אישור, קניתי מחשב עם קו אינטרנט מסונן וחסום לבית, והתחלתי לעבוד חלקית מהבית. איכות החיים שלי השתפרה עד מאוד, לא הייתי צריכה לצאת יום יום מרחק שעה נסיעה למשרד, כך שהיו לי שעתיים נוספות פנויות לעבודה. וגם הייתה לי זמינות למחשב בערב, מה שהפך את השירות ללקוחותיי למהיר וליעיל יותר.

בנוסף, מצאתי עובדת שנכנסה לעסק והתחילה ללמוד אותו כדי למלא את מקומי בחל"ד, כשבמהלך הלמידה סיגלית לימדה אותי איך נכון לעבוד עם עובדים, איך להפוך את העבודה לתהליך למידה קבוע של הפקת לקחים, למידה מטעויות, והכוונה והדרכה של נקודות חשובות בעסק.

למדתי -

 • הפקת לקחים ולמידה מטעויות - לא נורא אם טועים, השאלה היא מה עושים עם זה?

 • בטחון בעצמי, בעסק ובשרותים שהוא נותן, תאום ציפיות ללקוח, ושיקוף התועלת ללקוח.

 • ארגון וניהול נכון, בניית נהלי עבודה, במטרה לעבוד נכון ולאפשר עבודה רחבה יותר עם עובדים נוספים ונהלי עבודה ברורים.

 • תכנון לטווח ארוך, ראיית העתיד.

וגם למדתי -

 • שאנשים ישכחו מה אמרתם ומה עשיתם - אבל הם בחיים לא ישכחו איך גרמתם להם להרגיש!

שולחת בזאת -

את הכרת הטוב שבליבי לסיגלית,

את ברכותיי לכל מי שמצטרף לתוכנית

ואת איחוליי להצלחה בתהליך

לקידום כל אדם מהנקודה שבה הוא נמצא - קדימה".

איך זה עובד: 

מטרת התכנית:

תכנית המנטורינג שמה לה למטרה לגייס, להכשיר ולהפעיל מערך מנטורים - מתנדבים בדרג ניהולי ביניים ומעלה, מצויינים בתחומם המקצועי, אשר ילוו משתתפים (מנטיס) בתהליכי השתלבות וקידום תעסוקתי מתוך ניסיון חיים אישי וקריירה מקצועית, בשיתוף עם רפרנטים נבחרים מתכניות תבת. המטרה היא פיתוח מודל עבודה שיטתי להפעלת מנטורים, שיוכל להיות לעזר בעתיד לכלל תכניות התעסוקה המפותחות בתבת יחד עם הממשלה.

 

מרכיבי התכנית:

מעטפת ליווי הדרכה ופיתוח מקצועי של מנהלת התוכנית, על פי מודל ההפעלה שפועל בהצלחה בנושאים הבאים:

 • קשרי מעסיקים info-icon –  עבודה אל מול ארגונים ומעסיקים גדולים במטרה לגייס אותם לתוכנית.

 • הכשרת מנטורים ומפגשי סופרויז'ן לאורך תקופת התוכנית.

 • ליווי ומעקב טלפוני שוטף לרכזי הפרט/מקדמים ולרכז המנטורים תוך מתן כלים אימוניים /ייעוץ בפתרון סיטואציות/דילמות בתהליך הליווי.

 • עבודה מערכתית שוטפת למול הארגון – משלב האיתור ודרך כל מפגש וסוגיה שעולה.

 • הובלת מפגשי פורום מקצועיים של רכזי תוכניות מנטורינג מהתוכניות השונות, במטרה להבטיח למידה והתפתחות החניכה.

 

צוות ומבנה עבודה:

 • מנהלת ארצית מקצועית

 • רכז המנטורינג שפועל אל מול הארגונים והעסקים

 • רכזי הפרט/מקדמי התעסוקה בתוכניות תבת

 • הגורם האחראי על התהליך מטעם הארגון (לרוב מנהל קשרי קהילה / מנהל משאבי אנוש)

התכנית במספרים:

עד כה הוכשרו 340 מנטורים מעסקים שונים, ביניהם: מייקרוסופט, בזק, כללית, אמדוקס, אינטל, משרד המשפטים, בנק הפועלים, גוגל, תופין, סורוקה.

מנטורים אלו ליוו משתתפים מתוכניות תבת השונות ביניהן: למרחק, קידום, סיפתח, עסק שווה, ריאן, מפתח ועוד.

צור קשר: 
מנהלת התכנית: מירב פפר Meirav.Fefer@ald.co.il, טל. 052-8699823