למרחק: קידום תעסוקה איכותית לצעירים יוצאי אתיופיה

אוכלוסיות יעד: 

צעירים יוצאי אתיופיה בגיל עבודה, בדגש על גילאי  45-18, העונים על אחד מהתנאים האלה:

- בעלי השכלה גבוהה או תעודת מקצוע, העובדים בעבודה שאינה הולמת את השכלתם וכישוריהם וזקוקים לסיוע במציאת תעסוקה הולמת.

- אינם עובדים / עובדים בעבודה לא מקצועית בעלי יכולת קידום מקצועי.

- חיילים משוחררים, גם ללא השכלה או הכשרה.

שלב פיתוח: 
הטמעה (A)
שותפים: 

משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, רשויות מקומיות, מרכזי צעירים.

מוקדי פעילות: 

מרכזי צעירים ותעסוקה: אשדוד, נתניה, קריית מלאכי,רחובות, קרית גת, באר שבע, חדרה, חיפה, ירושלים, פתח תקווה, ראשון לציון ולוד.

על התכנית: 

תכנית "למרחק", שהחלה לפעול כפיילוט בשנת 2014, פועלת היום ב-12 מרכזים ברחבי הארץ. תכנית "למרחק" היא תכנית תעסוקה ייעודית ליוצאי אתיופיה אשר מתמקדת בקידום תעסוקתי ובפיתוח קריירה, פועלת באמצעות מרכזי תשתית מקומיים, כגון מרכזי צעירים ומרכזי תעסוקה. השימוש בתשתיות קיימות נועד להנגיש תכניות נוספות עבור הקהילה ולחשוף למגוון השירותים המסופקים בתשתיות אלו, וכן, לתת מענה לצרכים ולחסמים הייחודיים של צעירים יוצאי אתיופיה.יוצאי אתיופיה רואים את עצמם כחלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית ולכן היה חשוב להשתמש בתשתית שנותנת מענה לכלל הצעירים ולא ייחודית ליוצאי אתיופיה

האתגר המרכזי בטיפול בתעסוקת יוצאי אתיופיה אינו שילובם בתעסוקה אלא קידום תעסוקתי. בעוד ששיעור התעסוקה בקרב יוצאי אתיופיה בגילי העבודה העיקריים (54–25) עלה באופן ניכר בעשור האחרון, ובשנים 2011–2009 התייצב על כ-72% (לעומת 79% בכלל האוכלוסייה),  רק כ-9% מהאוכלוסייה האתיופית שעלתה לישראל בגיל מבוגר מועסקים במשלח יד ברמת מיומנות גבוהה, לעומת 39% ביתר האוכלוסייה היהודית. התכנית כוללת קידום עובדים המועסקים בעבודות שאינן תואמות את כישוריהם, מתן מענה למבוגרים חסרי השכלה, מתן מענה לאנשים שעובדים בעבודות לא מקצועיות ועבודות בשכר נמוך, והם בעלי יכולת ופוטנציאל לקידום, וסיוע לבעלי השכלה גבוהה או הכשרה מקצועית לעבוד במקצוע שרכשו.

הפעילויות המרכזיות בתכנית הן הכוונה לתכניות תעסוקה/ השכלה קיימות, הפניה להכשרה מקצועית ולהשכלה גבוהה, בניית תכנית אישית לפיתוח קריירה ועוד. הקו המנחה את התכנית הוא יצירת אופק תעסוקתי ומקצועי למשתתפים לטווח רחוק, תוך שאיפה ליצור "מסלול קריירה" אישי להתקדמות מקצועית וכלכלית בשוק העבודה, בהתאם למסוגלות התעסוקתית ולשאיפות המקצועיות והכלכליות של הפרט ושל משפחתו.

שני מסלולים לתכנית:

 • ליווי פרטני

 • הכשרות בשיתוף עם מעסיקים - מלגת לימודים מלאה עם מלגת קיום והבטחה להשמה במעסיק הרלוונטי, כולל שיעורי עזר. בין המעסיקים המשתתפים בתכנית: אל על, התעשייה האווירית, אלביט, מד"א ו.

 

מה מיוחד בתכנית הזאת?

במסגרת תכנית "למרחק", שמתרכזת בקידום הקריירה ולא בכניסה לעולם התעסוקה, נבנית לכל משתתף תכנית עבודה אישית, ההולמת את שאיפותיו ויכולותיו,"חליפה אישית" לכל משתתף. בנוסף, לתכנית סל מענים גמיש מאוד שבאמצעותו ניתן לסייע לכל משתתף להגשים את תכנית העבודה שלו.

סיפור הצלחה: 

אגרי דוויט – בת 23 ילידת אתיופיה, עלתה לארץ בגיל שנה וחצי, בת בכורה מבין 5 אחים. "הגענו עם המשפחה ישר לבאר שבע, כך שגדלתי בעיר. התגייסתי לצבא ושרתתי שירות מלא בחיל הרפואה בתור רל"שית".

עם שחרורה, החלה לעבוד במפעל לאלקטרוניקה, לאחר זמן מה היא החלה להתעניין בלימודים גבוהים, אך התקשתה להחליט: "הייתי זקוקה לעזרה בקבלת החלטות, איך לקבוע יעדים. אין לי אח בוגר או הורים שגדלו פה, שיכולים לעזור לי לקבל את ההחלטות הנכונות הללו. אז חיפשתי באינטרנט ומצאתי כל מיני פרויקטים מיוחדים, אחד מהם משך את תשומת לבי במיוחד, אז התקשרתי למרכז, ונקבעה לי פגישה עם טובה".

הפגישה הראשונית של אגרי הייתה עם טובה אדהנני, בת 32, רכזת תכנית למרחק במעגל החיים והתעסוקה בבאר שבע, בעלת תואר ראשון בקרימינולוגיה ותואר שני בעבודה סוציאלית. נטיית ליבה הראשונית של טובה כלל לא הייתה עם בני הקהילה האתיופית: "הנטיה הראשונית שלי הייתה לעבוד עם נוער בסיכון ואסירים משוחרים, אך היום אני מבינה שאחרי שאדם מתבגר הוא חוזר ומתחבר חזרה לזהות שלו ולכן בחרתי לעבוד עם הקהילה".

טובה חוזרת ליום בו פגשה את אגרי לראשונה: "אני זוכרת את המפגש הראשון עם אגרי, היא הגיעה חצי שעה לפני הזמן, אחרי משמרת לילה במפעל. כשקבענו את הפגישה חשבתי שהיא בטח תאחר, אבל היא הגיעה חצי שעה לפני, מסודרת, ערנית ומבושמת, לא יכולתי לנחש שהיא אחרי משמרת לילה. אני זוכרת שהיא מאוד התרגשה כי היא לא ידעה מה הולך להיות", ואגרי מוסיפה, "הקול שלי רעד".

טובה: "בשיחה הזו גילינו שליוויתי בעבר את אחותה, ומאוד מהר התברר שמדובר בצעירה רצינית שלא זקוקה לדחיפה, אלא רק להכוונה, כי הייתה לה מוטיבציה להשתלב בתעסוקה איכותית: הנדסת תוכנה או משפטים. כן היה צריך לעזור לה לעשות סדר".

בפגישה הן דנו בתחומי העניין של אגרי, טובה הסבירה לאגרי על התכנית והן מילאו יחד שאלונים והחלו לעבוד על קורות החיים של אגרי. מהר מאוד, תוך ליווי שלא ארך יותר מחודשיים אגרי נרשמה ללימודים והשתלבה במכינה באקדמיה. אגריי כעת בשנה השניה ללימודיה - הנדסאית עיצוב גרפי והיא מצטיינת בכיתתה.

טובה: "כל מטלה היא הכינה בלי תזכורות מצדי, הפגישות זרמו, כל הזמן הזכרתי לעצמי שמדובר בצעירה בת 22 שהיא עצמאית מבחינה כלכלית, חסכה כסף ללימודים במשך שנתיים בהן עבדה במפעל והיא היא מתחילה ללמוד".

אגרי: "בכל אותן הפגישות טובה ידעה לכוון אותי ולשאול את השאלות הנכונות: מהן החולשות שלי ומהן החוזקות, הכל כדי לחזק אותי ולייעץ לי. היא ליוותה אותי בכל. היא אפילו מתעדכנת בלימודים עוקבת אחרי, אני מרגישה שהיא לידי, מלווה אותי כל היום".

טובה: "כבת העדה וכאשת מקצוע, אני יודעת שיש ביקורת על תכניות ממותגות לאוכלוסיות מסויימות, אך כשהליווי הוא פרטני ולאו דווקא של קבוצה הטרוגנית יש אלמנטים חיוביים, אני לא מתייגת את אגרי כבת העדה, אני מסתכלת עליה כצעירה שרוצה להצליח בחיים".

אגרי: "זו תכנית שיכולה  לסייע לצעירים כמוני רק לצמוח. יש פה תמיכה אישית, בניגוד לקבוצה, שבה קשה לבטא את עצמך, קל יותר בפגישות האישיות, והתכנית ממקדת אותך במטרה. זה הליווי הכי טובה שקיבלתי".

אגרי סיימה את לימודיה במכינה הקדם אקדמאית ועתידה להרשם ללימודים גבוהים. אגרי: "אני אומנם עדיין לא בטוחה לגבי מסלול הלימודים שלי, אבל לקחתי מטובה דוגמה אישית כיצד להציב מטרות. סיימתי מכינה והתחלתי קורס פסיכומטרי. המטרה שלי היום היא קודם כל לימודים אקדמאים, אומנם התכנית היא לשנה וחצי אבל אני מאמינה שאני אשאר ליותר - אני רוצה להצליח". כעת היא סטודנטית מן המניין לאחר שסיימה מכינה ולימודי פסיכומטרי.

צילום: דן חיימוביץ

איך זה עובד: 

מטרת התכנית:

קידום צעירים יוצאי אתיופיה באמצעות רכישת השכלה ומקצוע לעבודה מקצועית ההולמת את כישוריהם.

 

מרכיבי התכנית:

 • בניית תכנית אישית למסלול קריירה.

 • ליווי פרטני- תעסוקתי למימוש יעדי התכנית שהוגדרו.

 • סיוע במימון של קורסי הכשרה מקצועית, שיעורי עזר, קורסי פסיכומטרי, אנגלית, מחשבים, קורסי השכלה בסיסיים ועוד.

 • עבודה ממרכזי צעירים עירוניים ומרכזי תעסוקה.

 • הכשרות עם מעסיקים.

 • פעילות ממרכזי צעירים עירוניים ומרכזי תעסוקה.

 

צוות ומבנה עבודה:

 • מנהלת תכנית

 • מנהלת קשרי מעסיקים info-icon

 • מנהלת הדרכה

 • 12 רכזים ישוביים

 

התכנית במספרים

 • התכנית פועלת ב-12 ישובים

 • מ-2014 השתתפו כ-1,000 איש בתכנית

 • כ-26% מהמשתתפים הגדילו את שכרם השעתי או שכרם החודשי ב-10% ויותר

צור קשר: 
מנהל התכניות בתבת: שגיא שיין SagieS@jdc.org | מנהלת התוכנית: שרית צפדיה: saritrubin2@gmail.com