מרכזי ריאן: תשתית לקידום תעסוקה בחברה הערבית, הבדואית, הדרוזית והצ'רקסית

אוכלוסיות יעד: 

נשים וגברים בגילאי 18 ומעלה, אשר אינם משתתפים בשוק העבודה, או עוסקים בתחומים שאינם הולמים את כישוריהם, או אנשים המועסקים בתת תעסוקה.

שלב פיתוח: 
הטמעה (A)
גורם מטמיע: 
משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים - זרוע העבודה
מוקדי פעילות: 

21 מרכזי ריאן בארבע תכניות: ריאן דרום, ריאן בדואים צפון, ריאן דרוזים וצ'רקסיים וריאן החברה הערבית.

על התכנית: 

מרכזי ריאן החלו לפעול בין השנים 2007-2013 תחת תכניות מעברים ורשות מקדמת תעסוקה ומשנת 2013 מופעלת התכנית על ידי חברת אלפנאר. התכנית פועלת לטובת קידום תעסוקה בחברה הערבית, הבדואית, הדרוזית והצ'רקסית במדינת ישראל.

במסגרת כל אחת מן התכניות פועלים מרכזי ריאן להכוון תעסוקתי, שמציעים שירותי הכוונה תעסוקתית לקהלי יעד שונים. השירותים הניתנים במרכזי ריאן כוללים: השמה במקומות תעסוקה בהתאם לשיקולי הפרט וצרכי שוק העבודה, ליווי אישי לקידום תעסוקה הולמת, ליווי קבוצתי, הכשרות מקצועיות למקצועות מתקדמים ונדרשים, הכוונה להשכלה גבוהה תואמת את נטיות וכישורי הפרט יחד עם צרכי שוק העבודה. כמו כן, מוצעים שירותי תמיכה במשתתפים בתהליכי קידום: סיוע למשתתפים המשתכרים שכר נמוך ומעוניינים בשדרוג בארגון בו עובדים או מחוצה לו, בשדרוג בתנאי ההעסקה, בשכר, בקידום מקצועי או בקידום סובייקטיבי. הליווי פרטני נמשך שנה וחצי.

אחד ממפתחות ההצלחה המשמעותיים ביותר לקידום תעסוקה הינו הכשרות מכוונות השמה. חלק מתכנית הליווי האישית של המשתתף מוקדש לשיפור המסוגלות התעסוקתית והקניית כישורים להתמודדות עם עולם העבודה. כמו כן, בשלוש מתוך ארבע תכניות ריאן, פועלים רכזי הכוון הסבה והשמה לאקדמאים של תכנית אימתיאז.  

לקהילה תפקיד מפתח בהנעת תהליכי שינוי בנושא תעסוקה באופן כללי ובאופן משמעותי לנושא תעסוקת נשים. בנוסף לרצון האישי של המשתתפים/ות להצטרף למעגל העבודה, הם נדרשים לכבד את דרישות התרבות החברתית אליה הם משתייכים. המטרה המרכזית של פעילות זו היא רתימת הקהילה לקחת אחריות לקידום הנושא ומציאת פתרונות תעסוקתיים מתאימים, ובכך להוריד חסמים קהילתיים וחברתיים ולעודד יותר ויותר משתתפים להצטרף למעגל העבודה.

לצד הליווי הפרטני, מקדמות תכניות ריאן יצירה של שיתופי פעולה עם מעסיקים פוטנציאליים למציאת ויצירת מקומות עבודה למשתתפי התכנית.

מה מיוחד בתכנית הזאת?

תכנית מרכזי ההכוון פותחה בדגש על שירות קהילתי: התכנית מופעלת ומנוהלת ע"י צוות מהחברה הערבית ונגישה מאוד למשתתפים המקבלים שירות ביישובים בהם הם מתגוררים. התכנית משלבת ליווי משתתפים מצעדיהם הראשונים בעולם העבודה תוך הקניית כלים בסיסיים וכלים מתקדמים לשילוב בעולם העבודה המודרני.

התכנית פועלת ברמה ארצית בפריסה המאפשרת לתכנית לחבר בין המשתתפים למעסיקים גדולים ולתת את ההכשרות המקצועיות המתקדמות ביותר.

סיפור הצלחה: 

ספינאז ג'וואמיס: פעם אפילו טלפון אחד לא קיבלתי ממעסיקים. היום אני נהנית בעבודה שאני אוהבת, וחותרת להגשים את החלום.

العربية بعد العبرية

ספינאז, בת 23 מבית זרזיר, לא הבינה כיצד סטודנטית מוכשרת כמוה, הידועה ביכולות המנהיגות שלה, יוזמת ומתנדבת שהקימה עמותת אקדמאים ביישוב הולדתה, לא מצליחה למצוא מקום עבודה.

"מיד עם סיום לימודי התיכון ואחרי תקופה בה עבדתי והתנדבתי בתחום ההוראה וההדרכה, רציתי לעשות שינוי ולעבוד בתחום השירות התואם את אישיותי, רצוני לסייע לאחרים ומשתלב עם השכלתי במדעי ההתנהגות".

ספינאז לא תיארה לעצמה שהיא לא תצליח למצוא מקום עבודה מתאים. "המתנתי יום, ועוד יום, ואז שבוע ועוד שבוע, וכלום. לא הבנתי מדוע החברות להן שלחתי קורות חיים, לא יוצרות קשר. למרות גילי הצעיר, היה ברשותי ניסיון מכובד. התחלתי להרגיש תסכול ולראשונה בחיי, ואפילו ייאוש".

תהליך השינוי

ספינאז החליטה לפנות למרכז ריאן בבית זרזיר,מקום מגוריה, והחלה בתהליך של ייעוץ תעסוקתי. "הופתעתי מאוד לגלות שלא הייתי מודעת להיבטים רבים בעולם העבודה - כל נושא כתיבת קורות החיים, ההכנה לראיון עבודה וגם כיצד ואיפה לחפש משרות", אומרת ספינאז. "במהלך תהליך הייעוץ גיליתי שפשוט לא כתבתי נכון את קורות החיים, מה שאומר שלא הצגתי נכון את יכולותיי ובוודאי שלא בצורה שתגרום למעסיק לרצות לחזור אלי".

לא עבר זמן רב וספינאז התקבלה לעבודה שרצתה בחברת תקשוב. "היום, במקביל ללימודים במכללה, אני לא רק עובדת, אלא גם מקדמת את עצמי ומפתחת יכולות חדשות. העבודה סייעה לי לגלות דברים חדשים על עצמי, מה שהעניק לי אנרגיות ומוטיבציה".

מודל לחיקוי והעצמת הדור הבא

ספינאז מהווה גם השראה עבור אחרים: "לפני מספר ימים פגשתי קבוצת נערות לשיחה על השכלה ועבודה ושמעתי את אחת הבחורות אומרת לי 'ספינאז את מודל החיקוי עבורי'. הרגשתי גאווה רבה, זה מחזק עוד יותר את הרצון להמשיך ולסייע לאחרים".

כאשר ספינאז מדברת על סיוע לאחר, היא מתכוונת בעיקר לעמותת האקדמאיים אותה סייעה להקים ביישוב. היא גם מתכוונת לפרויקטים בהם היא מעורבת להעצמת הדור הצעיר, בעיקר נשים צעירות.

מרכז ריאן הוא ליווי לחיים  

חלק נכבד מהיכולות הדרושות להובלה של מיזמים חברתיים, ספינאז מייחסת לליווי ולהתנסות במרכז ריאן: "עצם העובדה שיש מי שמתעניין בך, מדריך ומנחה אותך, זוהי תחושה מאוד מחזקת הגורמת לך להרגיש שאינך בודדה ושאת יכולה לחלום. היום אני חולמת על כניסה לעולם היזמות."

"המרכז סייע לי להתמודד עם מכשולים ואתגרים ולבנות את היכולת להציג את עצמי ואת כישוריי בצורה נכונה. בריאן מעניקים את היכולת להשלים לימודים, ובכלל זה לאלה שאין ברשותם תעודת בגרות. ידוע שהשכלה גבוהה היא אחד האמצעים החשובים ביותר לשינוי קהילתי וחברתי".

איך זה עובד: 

מטרת התכנית:

תוכנית ריאן היא תכנית תשתית רחבת היקף, שנועדה ליצור שינוי חברתי מקיף בתחום התעסוקה בחברה הערבית הדרוזית והצ'רקסית. זאת באמצעות התערבות כוללת ברמת הפרט, הקהילה והאזור ובקרב מעסיקים.

 

מרכיבי התכנית:

 • ליווי פרטני של המשתתפים לפני ואחרי השמה בתעסוקה

 • עבודה מול מעסיקים

 • עבודה עם הקהילה

 • עבודה עם אנשים עם מוגבלות

 • קידום תעסוקתי למשתתפים בתת תעסוקה

 • עבודה מותאת עם אקדמאים

 

צוות ומבנה עבודה:

מרכזי ריאן:
מנהל מרכז ריאן להכוון תעסוקתי
אחראית פרט
רכז קשרי מעסיקים info-icon
רכז הכשרות מקצועיות
נתבת
עו"ס קהילתי תעסוקתי
רכז הכוון להשכלה גבוהה - אימתיאז
עובד תעסוקתי שכונתי

מטה תכנית ריאן:
מנהל תכנית
מנהלת משרד
אחראי תחום הדרכה
אחראי תחום הכשרות מקצועיות
אחראי תחום קשרי מעסיקים info-icon
אחראי תחום קהילה
אחראי תחום הכשרות
חשב / מנהלן

 - לא כל התפקידים קיימים בכל תכנית -

 

התכנית במספרים:

 • בתכנית 21 מרכזים הפרוסים ב-67 יישובים

 • התכנית שירתה מאז ייסודה למעלה מ-53,000 משתתפים

 • למעלה מ-26,000 משתתפים הושמו בתעסוקה במסגרת התכנית

 • למעלה מ-6,000 משתתפים עברו הכשרה מקצועית במסגרת התכנית

 • 69% ממשתפי התכנית הן נשים

 

 

 

 

צור קשר: 
infotevet@jdc.org