מסלולי קריירה: קידום עובדים במשרות כניסה

אוכלוסיות יעד: 

עובדים בשכר נמוך אשר מתמידים בעבודתם, אינם ממצים את הפוטנציאל והכישורים שלהם ובעלי מוטיבציה והתאמה לקידום בשוק העבודה.

למי התכנית מיועדת?  לעסקים המצויים בענפים בביקוש, מעסיקים מעל 100 עובדים ושלפחות 25% מעובדיהם מצויים בתפקידי כניסה (המשתכרים לרוב שכר נמוך מתמשך).

שלב פיתוח: 
הטמעה (A)
שותפים: 

משרד העבודה והרווחה, עסקים

מוקדי פעילות: 

פריסה ארצית, עפ"י מיקום המעסיקים השותפים בתכנית

על התכנית: 

תכנית "מסלולי קריירה" פותחה על מנת ליצור אפשרויות פיתוח ומסלולי קריירה חדשים לקידום עובדים בתפקידי כניסה ובשכר נמוך. כחלק מעקרון ה- dual client (לקוח דואלי) המנחה את פעילות תבת, פונה תכנית "מסלולי קריירה" הן לצורכי הפרט - העובדים, משתתפי התכניות, והן לצורכי המעסיקים. פיתוח מסלולי קריירה הוא דוגמה לשותפות עם המגזר העסקי בהתאמתם של מודלים ושיטות עבודה לצרכים המשתנים של שוק העבודה.

"מסלולי קריירה" היא "מפת דרכים", המגדירה את הצמתים המרכזיים בארגון ומספקת מידע על הזדמנויות למעבר בין צמתים אלו עבור כלל העובדים, בדגש על עובדים בתפקידי כניסה. מסלול הקריירה מאפיין את הכישורים, ההשכלה והניסיון הנדרשים לשם מוביליות העובדים בארגון.

עבור המעסיקים - פיתוח מסלולי קריירה לעובדים בתפקידי כניסה תומך בהעלאת האטרקטיביות של משרות כניסה בארגון, מעודד עובדים להתמיד בעבודתם ובכך מצמצמים את תחלופת העובדים בעסק.

עבור העובדים - פיתוח המסלולים פותח הזדמנות לתכנון קריירה, להתמקצעות ולקידום לאורך זמן.

הזדמנויות קידום אינן דורשות בהכרח מעבר לתפקידי ניהול ולעתים קרובות יכולות להיות מתורגמות לתפקידים מקצועיים, המצריכים מיומנויות גבוהות יותר. בעוד שההתפתחות בתוך מסלול קריירה ניהולי היא בעלת "מדרגות" ברורות יחסית, במסלולים המקצועיים עיצוב המסלול, ההתקדמות וההתפתחות בתוכם אינם מובנים מאליהם ודורשים פיתוח מעמיק ומותאם לארגון.

מסלולי קידום אלו אינם נוצרים מעצמם בתהליך טבעי. יש צורך בהבנייה מסודרת וניהול התהליך. תכנית מסלולי קריירה, המופעלת על ידי תבת בסיוע שותפים מהממשלה, עונה על צורך זה, בדגש על עובדים בתפקידי entry level, עבורם פעמים רבות אין מענה ארגוני מוגדר מראש. פיתוח מסלולי קריירה לעובדים בתפקידי כניסה בארגון הוא תהליך שינוי חדשני וחשוב, המבקש לבצע תהליכי פיתוח הון אנושי בארגון במקומות שלרוב פחות מטופלים.

הכשרה לאנשי מקצוע

במסגרת התכנית נערכת הכשרה למנהלי משא"ב, מנהלי הדרכה ופיתוח ארגוני. במהלך ההכשרה נחשפים המשתתפים למודל בניית המסלולים,מתנסים בכלים יישומיים ומבצעים למידת עמיתים תוך תרגול המודל במטרה להוביל מהלך ממשי זה בארגונם. כמו כן, עוסקת ההכשרה בגיבוש תפיסת תפקיד מוביל המהלך תוך הקניית ידע וכלים הנדרשים מתוקף תפקיד זה. המשתתפים מוזמנים לקחת חלק בהשתתפות פעילה בפורום למידת עמיתים שמובילה ג'וינט- תבת.

מה מיוחד בתכנית הזאת?

תהליך זה שם זרקור על נישה שבמרבית הארגונים "מוארת" פחות, משום התמקדותם בשכבת ה"טאלנטים" בתפקידי הבכירים בארגון. החידוש הוא בפיתוח יתר העובדים, המהווים את הרוב בארגון, תוך הסתכלות על עובדים בדרגים זוטרים כעל מועמדים מרכזיים לקידום.

סיפור הצלחה: 

המשבב - מפעל לעיבוד שבבי, יבנה

בהכשרה הראשונה של תכנית מסלולי קריירה השתתפה מנהלת משאבי האנוש של מפעל "המשבב", המעסיק כ-400 עובדים. בעקבות ההשתתפות בהכשרה, למידת מודל העבודה והליווי בפועל שמקבל המפעל מהגו'ינט, עומד להפתח במפעל בית ספר ראשון ויחיד מסוגו לעיבוד שבבי. ביה"ס זה יביא לידי ביטוי ויאפשר את המעבר בין התפקידים השונים שהוגדרו כרלוונטיים לקידום עובדים ברצפת הייצור.

"כרגע אנחנו קולטים עובדים לא מקצועיים, כי קשה למצוא עובדים מקצועיים בתחום העיבוד השבבי", אומרת נירה טיראן, מנהלת משאבי האנוש במפעל, "לכן, המטרה שלנו, יחד עם פתיחת בית הספר, היא ליצור מערכת ברורה ומובנית של מסלולי קריירה: לימודים, ולצידם התקדמות בתפקיד, בדרגות ובשכר".

בשלב הראשון, יפתחו שני קורסים - מתחילים ומתקדמים, והלימודים יהיו פתוחים לעובדי המפעל. כל קורס ימשך כשלושה חודשים, ובסופם תתקיים בחינה. מי שעבר את הבחינה יקבל תעודה. "עובד ידע שאם הוא לומד ועובר שלב, השכר שלו יעודכן", מוסיפה טיראן, "אנחנו רוצים להגיע לשקיפות מוחלטת בנושא - בכל שלב יהיה ברור מהי הדרגה, מהו הידע המקצועי הנדרש ומה השכר".

בעתיד, יתכן והקורסים בבית הספר במפעל יפתחו לעובדים ממפעלים אחרים. "אני רוצה שאנחנו נהיה הסמן הימני בתחום", אומרת טיראן, "אנחנו עושים כאן משהו חלוצי וחדש, ומשקיעים הרבה עבודה ומחשבה בתהליך ההקמה. התהליך הזה לא היה קורה בלי ההכשרה ובלי הליווי שאנחנו מקבלים מהגוינט - כי העבודה השוטפת - טיפול ב-400 עובדים - הייתה שואבת את כל זמני. זו הזדמנות להודות לכל המלווים והתומכים, לבד זו הייתה משימה בלתי אפשרית".

איך זה עובד: 

מטרת התכנית

תכנית מסלולי קריירה נותנת מענה לצורך כפול: הן של העובדים והן של המעסיקים. התכנית מציעה בניית מסלולים יעודיים לקידום עובדים זוטרים ופיתוח הון אנושי בדרגים שלרוב זוכים לתשומת לב פחותה. מסלולים אלה יכולים לסייע בגיוס, פיתוח ושימור עובדים אצל מעסיקים הסובלים ממחסור ותחלופה גבוהים של עובדים.  

מרכיבי התכנית:

התכנית פועלת על פי מודל “ארבעת הצעדים” (4X4) - מודל ייחודי וחדשני, פרי עבודתה המשותפת של

תבת עם מעסיקים פורצי דרך בתחום ומציעה:

  • שותפות בבניית מסלולי הקידום לעובדים – תוך התאמתם לארגון ולצרכיו.

  • מתודולוגית עבודה וידע מקצועי – המסתמך על ניסיון נצבר עם מעסיקים.  

  • צוות יועצים - המלווים בפועל את הארגון לאורך הפרויקט.

  • מחקר מלווה

  • כיום ניתן השירות ללא עלות

 

צוות ומבנה עבודה

צוות התכנית מורכב מיועצים ארגוניים בעלי ניסיון רב בתחומם, אשר עברו הכשרה ייעודית והם שמלווים בפועל את הארגונים לאורך התהליך עד לבניית מסלולי קידום מותאמים לאוכלוסיית היעד, בהתאם לצרכי הארגון.

 

התכנית במספרים

  • בפיילוט לתכנית השתתפו שני ארגונים מהגדולים במשק, מתחומי הגיל הרך והקמעונאות.

  • את ההכשרה עברו עשרות ארגונים מתחומים שונים: ענף הרכב, לוגיסטיקה, שירותי, בריאות, מתכת, פלסטיקה, מזון, תחבורה.  

  • עד כה שולבו מעדל 300 עובדים במסלולי הקידום שפותחו

מחקרים ופרסומים: 

תדריך יישומי למסלולי קריירה ואפשר גם במתכונת של חוברת לדפדוף

תוכנית מסלולי קריירה לעובדים בתפקידי כניסה שפותחה בג'וינט ישראל-תבת מייצרת חליפה מותאמת אישית למעסיקים, לפתח ולשמר את ההון האנושי שלהם, להרחיב את מאגר הטאלנטים ולסייע בהתמודדות עם אתגרים עסקיים.

במפגש מעסיקים מקצועי שעשינו בנושא, שיתפו אותנו מספר מעסיקים על צרכיהם, אתגריהם והכלים שהתוכנית נותנת להם.

 

 

צור קשר: 
מנהלת התכניות בתבת: דניאלה ג'אונו daniellaj@jdc.org