תבת הציגה בכנס הבינלאומי ה-5 לכלכלה משתפת, במנהיים, גרמניה

בסוף חודש יוני 2018, התקיים באוניברסיטת מנהיים בגרמניה, הכנס ה-5 לכלכה משתפת. הכנס, אליו הגיעו כ-220 משתתפים מרחבי העולם, ביניהם חוקרים מהאקדמיה, מרצים, אנשים מארגונים הפועלים בתחום ועוד. במהלך הכנס הוצגו כ-60 מחקרים העוסקים בהיבטים השונים של כלכלה משתפת, לרבות תחום התעסוקה.

אל הכנס הוזמן שגיא שיין, מנהל תכניות בתבת, על מנת להציג את המחקר שנעשה בהזמנת תבת עם חברת WEconomize, שנועד לבדוק את הנעשה בארץ בתחום הכלכלה המשתפת והחיבור של תחום זה לקידום תעסוקתי בקרב אוכלוסיות היעד של תבת. במקביל למחקר פותח בתבת  פרויקט פיילוט, ביחד עם מט"י רעננה, להכשרת נשים ערביות ממזרח ירושלים ומהגליל המערבי, להשתמש בפלטפורמות של כלכלה משתפת לצורך הגדלת הכנסה ותעסוקה עצמאית. לכנס הוזמן שיין על מנת להציג את יישום הפרויקט לאור תוצאות המחקר.

בין התובנות שעלו בכנס:

1. תחום הכלכלה המשתפת הוא תחום שהולך וצומח בקצב מהיר, אולם אין די מחקרים ומסדי נתונים מסודרים בתחום. ניתן לראות שיותר ויותר חוקרים נכנסים לתחום ומפרסמים מחקרים בתחום. גם מסדי נתונים הולכים ונבנים והיקפי הפעילות בתחום הולכים וגדלים בקצב מהיר.

2. עיקר הפעילות כיום בתחום הכלכלה המשתפת: תחבורה, דיור, בנק הזמן, פלטפורמות למכירת וסחר מקוון, מימון המונים ופלטפורמות להחלפת מוצרים יד 2.

3. מרבית הארגונים / הפלטפורמות פועלים על בסיס של מודל עסקי, אולם ישנו חוסר בהירות במבנה הבעלות בחלק מהארגונים / הפלטפורמות. האם הפלטפורמה היא בידי מי שהקים אותה, או שהמשתמשים הם סוג של בעלי מניות? נשאלת השאלה איך מחולקים הרווחים ועוד שאלות הנוגעות למבנה התאגידי של ארגונים / פלטפורמות אלו.

4. סוגיית התעסוקה בהקשר של כלכלה משתפת / פלטפורמות של כלכלה משתפת היא מורכבת וכוללת כמה רבדים:

- העובדים המועסקים על ידי הארגונים / הפלטפורמות

- האנשים אשר משתמשים בפלטפורמות והמעמד שלהם (יזמים, פרילנסרים, משתמשים קבועים, משתמשים מזדמנים וכד')

- מתנדבים

- נושא השכר ותנאים סוציאליים

 - אחת מהסוגיות המעניינות שעלתה לדיון בכנס היא הנושא של הסינרגיה בין תעסוקה בפלטפורמות אלו לבין התעסוקה המסורתית. היות ואנשים המשתמשים בפלטפורמות אלו אינם נחשבים עובדים שכירים (ולעיתים גם אין להם מעמד של עצמאי), אין להם תנאים סוציאליים, הכנסה שאיננה קבועה וכד'. ההסתכלות על פלטפורמות של כלכלה משתפת בהקשר של תעסוקה, בעיקר בקרב אוכלוסיות חלשות צריכה לקחת בחשבון את הבעייתיות בתחום זה, ולכן השאיפה צריכה להיות שפעילות בתחום זה היא תהיה תוספת לתעסוקה קיימת. פעילות שמאפשרת הגדלת הכנסה, אבל לא חושפת את האוכלוסייה לבעיות תעסוקתיות עתידיות.

5. נקודת החוזק המשמעותית ביותר של כלכלה משתפת היא הנושא הקהילתי. בנייה של קהילה חזקה ותומכת, בעיקר בקרב אוכלוסיות מוחלשות, עושה את ההבדל בין כלכלה משתפת אמיתית לבין סחר מקוון רגיל.

6. ארגונים ופלטפורמות של כלכל משתפת מצליחים דורשים שיתוף פעולה של גופים רגולטוריים, חברה אזרחית וגופי מימון.